Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita creante fiscale buget local
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita creante fiscale buget local

care sunt pasii pe care terebuie sa-i urmeze autoritatea publica pentru a recupera creantele fiscale de la debitori, pana la infiintarea popririi?Ce acte trebuiesc intocmite, ce valabilitate au?
Cum pot fi recuperate debitele de la debitorii care nu au bunuri?
Conform art.226 Noul Cod Proc.Fiscala (1)"Executarea silita a creantelor fiscale se efectueaza in temeiul unui titlu executoriu .
(2)In titlul executoriu emis potrivit legii, de organul de executare silita prevazut la alin.(1) se inscriu creantele fiscale principale si accesorii,neachitate la scadenta,stabilite si individualizate in titluri de creanta fiscala intocmite si comunicate in conditiile legii,precum si creantele bugetare individualizate in alte inscrisuri care, potrivit legii,constituie titluri executorii." Executarea silita prin poprire se efecuteaza in conditiile prevazute de art.236-237 Noul Cod Proc.Fiscala.Art.266 Anularea creantelor fiscale.Noul Cod Proc.Fiscala.(1)"In situatiile in care cheltuielile ,exclusiv cele privind comunicarea prin posta ,sunt mai mari decat creantele fiscale supuse executarii silite,conducatorul organului de executare silita poate aproba anularea debitelor respective.
(3) Anularea se face si atunci cand organul fiscal constata ca debitorul persoana fizica este disparut sau decedat fara sa fi lasat venituri ori bunuri urmaribile."