avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului ptr. gemeni ( ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului ptr. gemeni ( retroactiv )

BUNA ZIUA . As dori sa stiu daca se mai poate recupera indemnizatia de crestere a copilului aferenta celui de al doilea copil dintr-o sarcina gemelara .Mai concret am nascut gemeni in septembrie 2006 si la momentul acela am primit indemnizatie ptr. cresterea copilului pana la doi ani ptr. un singur copil.Tocmai citisem stirea de pe pagina de facebook a avocatnet privind modificarile recente la concediul de crestere a copilului si mi-am amintit de aceasta situatie. Exista termen de prescriptie ? Ce acte ar fi nevoie de depus si unde ? MULTUMESC MULT PTR. UN EVENTUAL RASPUNS ( poate chiar pozitiv ... )
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2016
nicoleta001, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:29, 31 Martie 2016
1. In acea perioada a sa era prevazut in lege, se beneficia de indemnizatie, fara adaos, indiferent ca era vorba de un singur copil sau de gemeni.

2. Ca urmare nu puteti sa solicitati acum ceva ce nu era prevazut legal.
Chiar daca ati depune acte pentru asa ceva , cererea de chemare in judecata va fi respinsa , ca fiind prescrisa.

Prin Decizia ICCJ nr. 26 /2011 s-a decis ca: indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazuta de OUG nr. 148/2005 sa se acorde pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de:
• 800 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006;
• 600 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008;
600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere gemeni 2013 + stimulent insertie pentru reintoarcere mai devreme de 1 an sacha2013 sacha2013 Buna ziua, In 2013 urmeaza sa nasc gemeni. Voi opta pentru varianta de concediu de crestere de 1 an si am 2 intrebari adresate celor ce considera ca ma pot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea copiilor retroactiv (gemeni) marinescumsilvia marinescumsilvia M-ar interesa daca as putea sa demarez actele pentru indemnizatie retroactiv gemeni,nascuti in 4.05.2008.Nu stiu ce-i cu prescriptia de 3 ani desi eu am o ... (vezi toată discuția)
Gemeni - solicitarea platii indemnizatiei retroactiv tunarumihaela tunarumihaela Am nascut gemeni in anul 1994.Conform deciziei ,eu pot sa beneficiez -daca dau in judecata-de banii pentru al doilea copil?Multumesc,Mihaela (vezi toată discuția)