Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copiilor retroactiv ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copiilor retroactiv (gemeni)

M-ar interesa daca as putea sa demarez actele pentru indemnizatie retroactiv gemeni,nascuti in 4.05.2008.Nu stiu ce-i cu prescriptia de 3 ani desi eu am o chitanta de onorariu de la un cabinet de avocatura in 21.10.2008,dar am cautat dosarul si cred ca nu s-a depus niciun act,iar cu avocatul respectiv nu mai pot lua legatura deoarece a decedat.Multumesc!
Ce treaba are acea chitanta cu dreptul dvs ? ... daca nu ati gasit dosarul inseamna ca nu a existat , iar acel avocat v-a luat banii degeaba la vremea respectiva.

Pentru a beneficia retroactiv de indemnizatia pentru CCC trebuia ca :
- sa depuneti o cerere In acest sens la AJPIS. cererea trebuie sa fie insotita de copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului/copiilor pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul si, dupa caz, de actele doveditoare.

- daca in decurs de 30 de zile nu primiti raspuns, atunci va adresati instantei de judecata.
Imi cer scuze ca revin,dar nu inteleg ce este cu prescriptia de 3 ani,are rost sa demarez actiunea in instanta?
Nu este niciun termen de precriptie , in cererea dvs invocati Decizia ICCJ nr. 26 /2011 prin care s-a decis ca: indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazuta de OUG nr. 148/2005 sa se acorde pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de:
• 800 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006;
• 600 lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008;
• 600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru copiii nascuti in perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.

1. Un comunicat al Ministerului Muncii spune:

Pentru o corecta informare a cetatenilor, Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale face urmatoarele precizari:

Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie se refera la acordarea indemnizatiei lunare pentru cresterea copiilor nascuti dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, anterior datei de 17 iunie 2009, data la care a intrat in vigoare Legea 239/2009.

Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prevede ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se acorda pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de: 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006-31 decembrie 2006; 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007-31 decembrie 2008; 600 lei sau optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009-17 iunie 2009.

Mamele care au nascut dupa 17 iunie 2009 au primit si primesc indemnizatia suplimentara pentru cresterea copiilor din sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, prin aplicarea corespunzatoare a legii in vigoare si nu este necesar niciun fel de demers in instanta.

Mamele care au nascut inainte de 17 iunie 2009 vor primi retroactiv indemnizatia suplimentara pentru cresterea copiilor din sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, conform deciziei ICCJ numai in baza unei decizii in Instanta cu caracter individual.

In conformitate cu principiul separatiei puterilor in stat, ICCJ decide asupra interpretarii si aplicarii unitare a Legii de catre toate instantele de judecata din tara. In consecinta, decizia ICCJ nu are efecte asupra partilor .

Guvernul are obligatia de a pune in aplicare hotararile judecatoresti definitive si irevocabile care stabilesc drepturi individuale, emise dupa publicarea in Monitorul Oficial a deciziei ICCJ nr.26 din 14 noiembrie 2011.

19 Noiembrie 2011

Vezi:
[ link extern ]

2. - In acest comunicat nu se pomeneste nimic de termenul de prescriptie de 3 ani.
- S-ar putea sa fie acest termen de la data publicarii Deciziei ICCJ in M.O. (14.11.23011).
- Oricum dvs. puteti sa va adresati instantei de judecata.
Termenul de prescriptie la care se refera userul este reglementat in alt act normativ ... numai ca in speta, termenul se va calcula de la data nasterii dreptului la actiune.