Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Am o prietena care a fost angajata cu jumatate de norma din data de 18 mai 2015 si a nascut in data de 6 01 2016, deci are lucrate 9 luni. Beneficiaza doamna de indemnizatia de crestere copil sau doar de alocatie?
ohiki, utilizator
1. De alocatia de stat pentru copii beneficia oricum, indiferent de situatia sa.

2. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. - Daca a nascut in ianuarie 2016 cele 12 luni eligibile sunt februarie 2015 - ianuarie 2016.
- Nu conteaza daca a lucrat cu 8 ore pe zi sau mai putin.

4. Spuneti ce statut a avut in fiecare din lunile februarie - aprilie 2015, cu ce s-a ocupat, ce activitati a desfasurat.
Din 12 februarie 2015 pana la ora actuala doamna are o firma care functioneaza fiind administrator dar angajata ste doar din data de 8 mai 2015. I se iau in considerare lunile februarie, martie , aprilie? Poate plati retroactiv cotizatia la sanatate si pensie pe lunile respective ca sa poata beneficia de indemnizatia copilului?
ohiki, utilizator
Plata contributiilor asigurarilor socilale pentru pensie, sanatate si somaj nu va ajuta si nici nu este o conditie sine qua non (necesara) pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii, venituri din activitati independente si venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit, in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Asadar, pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni sa aveti realizate venituri din salarii, din activitati independente sau activitati agricole ori sa va fi aflat intr-una din perioadele asimilate prevazute la art.2 alin.5 din OUG 111/2010 - de exemplu, ati beneficiat de indemnizatia de somaj, pensie de invaliditate, concedii medicale, concediu pentru cresterea copilului , concediu fără plată pentru creşterea copilului etc.).

In lunile februarie, martie , aprilie a primit vreo indemnizatie pentru functia de administrator ?
1. Plata contributiilor nu este o conditie pentru a beneficia de CCC si de indemnizatia aferenta deci plata lor nu va ajuta sa beneficiati de CCC si indemnizatie.

2. - Daca in calitate de administrator de societate a avut indemnizatie atunci poate beneficia de CCC si indemnziatie:

- Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Indemnizaţia administratorilor, precum şi suma din profitul net cuvenite administratorilor societăţilor comerciale, potrivit actului constitutiv sau stabilit de adunarea generală a acţionarilor, pot fi luate în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului?

Solutie:
Indemnizaţia administratorilor, precum şi suma din profitul net cuvenite administratorilor societăţilor comerciale pot fi luate în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului, dacă au fost prevăzute în actul de constituire al societăţii sau a fost stabilit de adunarea generală a acţionarilor, fiind asimilate veniturilor din salarii.