Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua - somatie datorie veche de 7 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua - somatie datorie veche de 7 ani

Daca s-a desfiintat cosmote-ul si am datorie la ei ,insa nu am primit pana anul 2016 nici un plic ca as avea de dat bani ei,acum am primit de la topfactoring ,in 2009 am avut cu ei contract . Nu am respectat termenu de contract . Mi-a venit 50 de milioane.De ce nu m-a dat in judecata compania si acum ma preseaza cei de la topfactoring ca e prima data cand primesc plic ca am datorie la cosmote ,daca nu platesc ce ar urma sa imi faca ei? Sunt aproape 7 ani de cand nu am primit nici un fel de plic.
Trebuie vazut daca termenul de prescriptie nu a fost intrerupt, trebuiesc vazute actele si situatia in concret, de catre un jurist. Poate ati fost citat, poate v-ati schimbat domiciliul, poate exista deja un titlu executoriu impotriva dvs., sau poate este doar o cacealma a firmei de recuperare, etc ...fara hartii este greu sa ne dam cu presupusul.
Nu am schimbat domicilul ,nu am nici o hartie ,doar un singur plic de la firma de recuperari. De 6 ani nu a mai venit , doar acum ca sa platesc suma de 5.000 . Si inca ceva , a zis sa platesc 24 de milioane in 3 zile, sa nu mai platesc cei 50 de milioane. De ce nu au dat in judecata ? A trecut mult timp. Poate doar vor sa recupereze ei ,asa doar sa le dau .
Dreptul lor la actiune e prescris, mai bine recupereaza ceva decat deloc, de aici si oferta.
Nu le dati nimic si daca va actioneaza in judecata, depuneti intampinare prin care sa invocati prescriptia, apelati atunci la avocat, oricum onorariul e mai mic decat daca ati plati alora cat va cer.