avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua,

Va scriu acest e-mail in speranta ca voi gasi un raspuns la dumneavoastra,daca este posibil.
In data de 13.11.2015 am fost angajat la o firma cu contract individual de munca.In data de 28.03.2016 am depus cerere de demisie respectand preavizul de 20 zile lucratoare din Codul Muncii.Am intrebat patronul daca se poate sa imi iau in acest interval de timp,durata preavizului,un concediu de odihna din zilele ramase de concediu anual,din cate stiu am dreptul la minim 20 zile concediu anual(am 3 zile de concediu luate anul trecut) ori sa-mi fie platite zilele care au ramas de concediu si mi s-a spus ca,concediul trebuia sa il iau inainte sa depun cererea de demisie si nici ca nu imi vor fii platite zilele de concediu ramase.
Nu am dreptul legal sa imi iau concediu de odihna din zilele ramase sau sa imi fie platite zilele de concediu ramase?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2016
scissors, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:53, 4 Aprilie 2016
Art.146(3)Codul Muncii"Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca."Ca atare, aveti dreptul la compensarea in banii a concediului de odihna neefectuat.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Pe durata preavizului se poate beneficia de zilele de CO

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la concediu in perioada de preaviz botezatuion botezatuion Buna ziua ! As dori sa stiu daca in cazul depunerii demisiei, am dreptul la concediul de odihna aferent anului in curs? Va ... (vezi toată discuția)
Lichidare la zi Tamara1987 Tamara1987 Buna ziua, Am o nelamurire si de aceea m-as bucura mult daca m-ar putea ajuta cineva in acest sens. Situatia e urmatoarea: in data de 09.05.2013, mi-am dat ... (vezi toată discuția)
Compensare in bani a concediului neefectuat Roger25 Roger25 Buna seara, Ca angajat in firma actuala, avem dreptul fiecare la 24 zile CO / an. Pe anul ce a trecut, mi-am efectuat integral tot concediul. Luna aceasta, ... (vezi toată discuția)