Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societate comerciala

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pentru infiintarea unei societati comerciale (srl , srl-d) de catre un cetatean turc, acesta trebuie sa plateasca si/sau costuri suplimentare.
Va multumesc
Buna ziua,

Din punct de vedere al Registrului Comertului acesta nu trebuie sa plateasca taxe suplimentare.

Problema este ca declaratiile pe care cetateanul turc le va da vor trebui sa fie scrise in format bilingv (romana-turca) si atestate de un avocat (ca sa nu fie scrise in turca, trimise din Turcia si apoi tranduse si legalizate aici),

In ceea ce priveste specimenul de semnatura al administratorului, daca ceteanul turc este administrator, acesta va trebui dat tot in fata notarului, cum se face si in cazul procedurii obisnuite, doar ca va trebuie atestat de un interpret.

Practic ce aveti dumneavoastra in plus sunt costurile de traducere si cele cu interpretul.

O zi frumoasa,
Av. Ana-Maria Udriste