Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Sunt casatorita de 10 ani.Sotul meu a mai fost casatorit si are 2 copii majori carora le-a lasat mostenire prin notariat apartamentul in care locuim in prezent ,cu conditia ca copii sa ma lase sa stau in el dupa decesul sotului meu.Copii sunt casatoriti si locuiesc in alt oras.Va rog sa-mi spuneti daca ma pot da afara din casa dupa moartea sotului.Va multumesc mult!
In principiu copii au rezerva succesorala in sensul ca jumatate de mostenire li se cuvine indiferent de ce act facea defunctul.
Sotul putea sa faca testament numai pe jumatate. La modul teoretic, pe jumatate nu aveti nici un drept si ar putea cere partajul.
Ce înseamnă a lasat moștenire prin notariat? A făcut testament? Ce scrie exact în el? Dacă le lasa lor prin testament nuda proprietate și dvs uzufructul, va trebui sa accepte asta și sa stați în ap pana la deces.

Prin moștenire legala oricum mosteneati 1/4 din casa și aveați drept de abitatie viagera, însă erați protejata pana la un eventual partaj.