avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unic proprietar al unui apartament. Mă pot asigura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unic proprietar al unui apartament. Mă pot asigura prin testament că soția va putea locui în el și după eventualul meu deces?

Sint divortat cu partajul facut,am doi copii,de 4 ani sint casatorit legal. Care este forma legala,ca dupa decesul meu actuala sotie sa poata locui aici,fara probleme din partea copiilor mei.
Ultima modificare: Marți, 20 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:58, 20 Februarie 2018
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
pe cale legala, sotia ar mosteni 1/4 din casa , iar copiii ar imparti restul de 3/4.
Sotia mai are in plus un drept de abitatie viagera daca nu are unde sta, dar o protejeaza pana la un eventual partaj.
Prin testament, puteti sa le lasati copiilor nuda proprietate , iar sotiei dreptul de folosinta pe perioada vietii.
Puteti sa ii constituiti si acum, inca din timpul vietii drept de uzufruct viager, dar trebuie sa stiti ca ramane cu dreptul si daca ati da divort, va trebui sa o suportati.
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mosteniri treidecinci treidecinci Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager, sau...? SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Buna ziua. Cazul meu este urmatorul. M-am casatorit de curand (avem peste 6o ani), eu doi copii, care nu sunt de acord cu aceasta casatorie. El are doi copii, ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare vyo vyo Buna ziua! As dori sa stiu care este cea mai buna solutie in urmatorul caz. Sunt recăsătorita de aprox un an. Eu si sotul meu dorim sa cumpărăm o ... (vezi toată discuția)