Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unic proprietar al unui apartament. Mă pot asigura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unic proprietar al unui apartament. Mă pot asigura prin testament că soția va putea locui în el și după eventualul meu deces?

Sint divortat cu partajul facut,am doi copii,de 4 ani sint casatorit legal. Care este forma legala,ca dupa decesul meu actuala sotie sa poata locui aici,fara probleme din partea copiilor mei.
Manuela Rășină, administrator
pe cale legala, sotia ar mosteni 1/4 din casa , iar copiii ar imparti restul de 3/4.
Sotia mai are in plus un drept de abitatie viagera daca nu are unde sta, dar o protejeaza pana la un eventual partaj.
Prin testament, puteti sa le lasati copiilor nuda proprietate , iar sotiei dreptul de folosinta pe perioada vietii.
Puteti sa ii constituiti si acum, inca din timpul vietii drept de uzufruct viager, dar trebuie sa stiti ca ramane cu dreptul si daca ati da divort, va trebui sa o suportati.
gi-jane2, moderator