Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract de munca la propria PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract de munca la propria PFA?

In anul 2000 o persoana care presta servicii cu forma de organizare PFA putea sa isi intocmeasca contract Individual de munca la acea perioada?As dori sa stiu de cand(daca) este posibil acest lucru si in baza carei legi?Va multumesc!
Adica eu PFA - cizmar sa-mi inchei mie CIM? sau
Daca eu pot sa inchei CIM cu un PFA?
Va rog sa explicitati. ;)
Ma refeream daca persoana care este PFA (ca organizare)poate sa isi incheie pentru propria persoana contract individual de munca si daca da de cand?
Nu vad utilitatea acestui contract. Pentru pensii se poate plati linistit (de fapt obligatoriu) pe baza venitului obtinut ca PFA, contributia la sanatate iar e obligatorie, impozit se plateste. Deci ai vechime la pensii, esti asigurat la sanatate.
Prin CIM apar alte minuni in plus, declaratii la finante, probabil trebuie facute analize angajare / anuale(fiind un contract de munca), + toate celelalte obligatii ce decurg dintr-un CIM.
Titularul pfa nu isi poate incheia si contract de munca la propriul pfa. Nu e ca la srl.
Titularul unui PFA nu poate sa-si incheie cu el, persoana fizica un CIM, deoarece PFA este o forma de exercitare a unei profesii de catre o persoana fizica, avand un singur patrimoniu, daca nu este constituit un patrimoniu de afectatiune, conform legii. Astfel, nu pot sa iau din buzunarul stang si sa pun in buzunarul drept deoarece PFA nu are personalitate juridica. ;)