Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuiala deductibila?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuiala deductibila?

va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Societatea la care lucrez (jud Dambovita) are in proprietate un singur autoturism, care este folosit pentru transportul la si de la domiciliu (aflat in Bucuresti) al administratorului firmei. Mentionez ca nu exista modalitate de deplasare direct cu trenul, ci doar cu microbuze, ale caror ore de plecare/sosire nu coincid nici pe departe cu orele noastre de program. .In acest caz, combustibilul pentru aceasta masina (folosita exclusiv pt transportul administratorului la si de la serviciu) poate fi incadrat in categoria cheltuielilor deductibile?
Daca da, va fi deductibila doar cheltuiala, sau si tva-ul aferent?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Va fi deductibila cheltuiala referitoare la benzina ,precum si cheluielile referitoare la reparatiile ei,dar depinde daca aceste cheltuieli le accepta finantele si daca firma dvs.are prevazute asemenea cheltuieli.
Mihaela Tatiana a scris:

va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Societatea la care lucrez (jud Dambovita) are in proprietate un singur autoturism, care este folosit pentru transportul la si de la domiciliu (aflat in Bucuresti) al administratorului firmei. Mentionez ca nu exista modalitate de deplasare direct cu trenul, ci doar cu microbuze, ale caror ore de plecare/sosire nu coincid nici pe departe cu orele noastre de program. .In acest caz, combustibilul pentru aceasta masina (folosita exclusiv pt transportul administratorului la si de la serviciu) poate fi incadrat in categoria cheltuielilor deductibile?
Daca da, va fi deductibila doar cheltuiala, sau si tva-ul aferent?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Sunt deductibile si cheltuielile cu intretinerea , consumul de carburant dar si TVA-ul aferent acestor cheltuieli.:)
In hg 44- norme la codul fiscal ,aveti definitia autovehiculului de transport persoane''vehiculele utilizate exclusiv pentru transportul personalului la ºi de la locul de desfãºurare a activitãþii reprezintã vehiculele utilizate de angajator pentru transportul angajaþilor în scopul desfãºurãrii activitãþii economice la ºi de la reºedinþa acestora/locul convenit de comun acord la sediul angajatorului sau la ºi de la sediul angajatorului la locul în care se desfãºoarã efectiv activitatea sau la ºi de la reºedinþa angajaþilor/locul convenit de comun acord la locul de desfãºurare a activitãþii, atunci când existã dificultãþi evidente de a gãsi alte mijloace de transport ºi existã un acord colectiv între angajator ºi angajaþi prin care angajatorul se obligã sã asigure gratuit acest transport;.'' daca o indepliniti cheltuiala cu combustibilul este deductibila.Amortizarea,intretinirea nu era conditionata.
Ce inseamna "daca le accepta finantele"? Ei pot accepta o lege numai daca le suna bine? Si cum pot fi prevazute aceste cheltuieli? La inceputul anului, printr-o decizie a administratorului sau o hotarare AGA (ceva de genul...)? Numai ca aberatiile astea din codul fiscal au venit pe parcursul anului........