Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma inactiva
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma inactiva

Ce se intampla daca o firma a fost declarata inactiva prin decizia ANAF,in anul 2012?? Aceasta firma poate fi radiata sau poate fi obligata sa plateasca in continuare taxe la stat pentru perioada 2012-2016???Multumesc anticipat!!
In cazul in care firma este declarata inactiva de catre Fisc, atunci ea isi poate desfasura activitatea normal, cea pentru care a fost inregistrata la Registrul Comertului, insa pe durata inactivitatii avand codul de TVA anulat, desi firmele pot desfasura activitati economice acestea sunt obligate la declararea si plata catre bugetul de stat a tuturor impozitelor si taxelor.

Astfel conform art 11 alin ( 6) din Codul Fiscal :
"(6) Contribuabilii, persoane impozabile stabilite in Romania, declarati inactivi conform Codului de procedura fiscala, care desfasoara activitati economice in perioada de inactivitate, sunt supusi obligatiilor privind plata impozitelor, taxelor si contributiilor sociale obligatorii prevazute de prezentul cod, dar, in perioada respectiva, nu beneficiaza de dreptul de deducere a cheltuielilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate.
Prin urmare, desi poate emite facturi catre terti, firma inactiva este obligata la colectarea taxei pe valoare adaugata prin Formularul 311 si plata acesteia la bugetul de stat, insa chiar daca face achizitii in scopul desfasurarii activitatii sale nu are drept de deducere a taxei pe valoare adaugata pe care acesta o plateste furnizorilor de bunuri si servicii.
multumesc de raspuns,dar societatea nu a mai avut nici un fel de activitate,si nu este inregistrata cu TVA