Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratii si registre intreprindere individula
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratii si registre intreprindere individula

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti pentru o intreprindere individuala nou creata , ce declaratii trebuie sa depunem la ANAF si daca puteti sa ne ajutati cu ce documente trebuie completate. Va multumesc frumos.
george-neagu, moderator
Dupa ce ati obtinut actele de la registrul comertului, trebuie sa va inregistrati si la finante unde in maxim 30 de zile veti depune declaratia 220 si declaratia 600. Apoi primiti acasa decizia de impunere (formularul 260) in care aveti termenele de plata si ratele anticipate de plata in contul impozitului pe venit, a contributiei la sanatate si pensie.
Pentru a afla detalii privind registrele si modul de completare, va rog sa cititi de pe net Ordinul MFP nr. 170/2015 - cu reglementari privind contabilitatea in partida simpla.