Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Nu are nici un venit - dar va fi obligata sa plateasca ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Nu are nici un venit - dar va fi obligata sa plateasca CASS ?

Sora mea nu are nici un venit.
Aceasta locuieste impreuna cu tatal meu, pensionar.

Va rog sa imi spuneti:
1. - daca sora mea care nu are nici un venit
va fi obligata sa plateasca incepand cu acest an
acea contributie CAS, pt. sanatate ?
si CASS ?
2. - exista vreo posibilitate sa fie scutita de la aceste plati ?
1. Codul fiscal
art. 180 - Înregistrarea în evidența fiscală a persoanelor fizice care nu realizează venituri

(1) Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 și nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuției se suportă din alte surse, datorează, lunar, contribuție de asigurări sociale de sănătate și au obligația să solicite înregistrarea la organul fiscal competent, în termen de 15 zile de la data la care se încadrează în această categorie.

(2) Contribuția prevăzută la alin. (1) se calculează prin aplicarea cotei individuale de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând valoarea salariului minim brut pe țară și se datorează pe toată perioada în care sunt încadrate în această categorie.

(3) Pentru persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care nu au realizat venituri pe o perioadă mai mare de 6 luni și nu au efectuat plata contribuției lunare pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se calculează prin aplicarea cotei prevăzute la art. 156 lit. a) asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară. Dacă perioada în care nu s-au realizat venituri este mai mică de 6 luni și nu s-a efectuat plata contribuției lunare pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se stabilește proporțional cu perioada respectivă.

Insa, Executivul a anunțat modificarea Codului fiscal in sensul eliminarii obligativitatea plății CASS în cazul persoanelor fără venituri.
Dar a ramas la stadiu de anunt .

2. Sora dvs poate deveni coasigurata sotului, daca este casatorita.
Va multumesc enorm de mult pentru raspuns !