Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Vizite medicale periodice
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Vizite medicale periodice

Angajatorul are obligatia de a asigura vizitele medicale periodice. de unde rezulta obligativitatea angajatului sa le efectueze?
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art.20 Examenul medical periodic se efectueaza obligatoriu tuturor lucratorilor.
-art.39 Lucratorul este obligat sa se prezinte la examenele medicale de supraveghere a sanatatii la locul de munca, conform planificarii efectuate de catre medicul de medicina muncii cu acordul angajatorului.
Pentru neprezentarea la examinarea medicala periodica, in ROI al firmei se prevad sanctiunile administrative, mentionate in Codul muncii.
Si in Legea 319/2006 legea securitatii si sanatatii in munca

Art. 13 In vederea asigurarii conditiilor de securitate si sanatate in munca si pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
lit. j) sa angajeze numai persoane care, in urma examenului medical si, dupa caz, a testarii psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de munca pe care urmeaza sa o execute si sa asigure controlul medical periodic si, dupa caz, controlul psihologic periodic, ulterior angajarii;
inspectorSSM, utilizator