Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprindere 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprindere 2016

buna ziua !
am urmatoarea speta la societate: la 01.01.2016 aveam 3 salariati -1 salariat cu 8 ore/zi nedet., 2 salariati cu 4 ore/ zi cim determinat , in cursul lunii feb pleaca unul din salariatii cu 4 ore, la 01.03.2016 contractul de 4 ore/zi expira dar il prelungesc pe inca 6 luni cu 8 ore/zi astfel ca la sfarsitul trimestrului, la 31.03.2016, aveam 2 salariati cu 8 ore/zi unul cu cim nedeterminat iar unul cu cim determinat.
pot sa impozitez firma cu 1% sau trebuie cu 2% fiindca cel de-al doilea salariat are cim det pe 6 luni ....ma pus pe ganduri art 51 alin (6) din codul fiscal :
"(6) Pentru microintreprinderile care nu au niciun salariat sau au unul sau 2 salariati, in situatia in care numarul acestora se modifica, in scopul mentinerii/modificarii cotelor de impozitare prevazute la alin. (1), noii salariati trebuie angajati cu contract individual de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata pe o perioada de cel putin 12 luni."#-o#-o#-o

multumesc anticipat pt ajutor!
Art,51 alin.(5) Cod fiscal :În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați. Coroborand alin.(5) si (6)impozitul se calculeaza cu cota de 2 %.