Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine vine la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine vine la mostenire?

As dori sa stiu care sunt mostenitorii de drept si care sunt cotele aferente mostenirii in urmatoarea situatie: defuncta cu sot decedat, doi copii, dintre care unul decedat; copilul decedat are in viata sotia si copilul. Multumesc frumos.
Masa succesorala a defunctei se imparte astfel: 1/2 copilului in viata si 1/2 sotiei si copilului celui de al doilea fiu decedat.
Cu stima,
Sucesiunea se va imparti in 2 respectiv pentru cei doi copii ai defunctei.
In legatura cu copilul in viata treburile sunt clare , acesta mosteneste 1/2.
In legetura cu copilul decedat : care este data decesului, inainte sau dupa persoana a carei mostenire se dezbate?
Daca a murit inainte, mostenirea revine doar copilului, prin reprezentare. Daca a murit dupa, mostenirea revine copilului si sotiei supravietuitoare.
2007_rozi a scris:

Sucesiunea se va imparti in 2 respectiv pentru cei doi copii ai defunctei.
In legatura cu copilul in viata treburile sunt clare , acesta mosteneste 1/2.
In legetura cu copilul decedat : care este data decesului, inainte sau dupa persoana a carei mostenire se dezbate?
Daca a murit inainte, mostenirea revine doar copilului, prin reprezentare. Daca a murit dupa, mostenirea revine copilului si sotiei supravietuitoare.

Corect şi complet răspunsul lui 2007_rozi.

Multumesc frumos pentru lamuriri.

As mai avea 2 intrebari:
1. cum se calculeaza taxele aferente dezbaterii mostenirii? Mentionez data decesului: iulie 2008
2. care este modalitatea legala prin care poate fi anuntat cel de-al doilea mostenitor?

Multumesc.
Buna ziua!
as dori sa stiu care este ordinea celor 3 decese- pentru a putea sa va comunic cine are sau nu vocatie succesorala.
-exista o prima succesiune care are ca obiect dezbatrea succesiunii sotului defunctei de care dvs faceti vorbire
-o a doua succesiune este a fiului defunctei
-o a treia ar fi succesiunea defunctei.
o zi buna!