Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine vine la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine vine la mostenire?

As dori sa stiu care sunt mostenitorii de drept si care sunt cotele aferente mostenirii in urmatoarea situatie: defuncta cu sot decedat, doi copii, dintre care unul decedat; copilul decedat are in viata sotia si copilul. Multumesc frumos.
Primul deces este al sotului defunctei - dupa acesta s-a dezbatut succesiunea.
Al doilea deces este al fiului defunctei.
Al treilea deces este al defunctei.
buna ziua!
prima succesiune care se va dezbate este a fiului defunctei, iar la aceasta mostenire vor veni sotia supravietutoare si fiul defunctului, care vor avea urmatoarele cote: sotia va avea o cota de 3/4 din masa succesorala, iar fiul va avea o cota de 1/4.
la cea de a doua succesiune vor veni fiul defnctei si nepotul de fiu predecdat al deunctei, acesta din urma va veni prin reprezentarea tatalui sau.
in acest caz cotele vor fi de 1/2 pt fiecare mostenitor.
cu privire la taxe acestea se calculeaza functie de valoare masei succesorale, iar daca o succesiune se dezbate intr-un termen mai mare de 2 ani de la data decesului atunci, mostenitorii vor plati un impozit catre stat de 1% din valoare masei succesorale.