avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punere in aplicare hotarare pronuntata in fond
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punere in aplicare hotarare pronuntata in fond

Buna ziua,
In cazul in care (ex)angajatul castiga in fond si i se aproba plata salariilor si reintegrarea trebuie sa ne autosesizam si sa punem in aplicare hotararea , tinand cont ca aceasta este executorie si definitiva in drept ? Sau asteptam sa solicite acesta personal punerea in aplicare ?
Ce posibilitati avem sa nu punem in aplicare sau sa cerem suspendarea executarii ?
Daca angajatul castiga pe fond , dar pierde in apel se va creea o situatie complicata pentru noi, de aceea am dori punerea in aplicare doar dupa judecarea apelului, cand macar stim ca hotararea este definitiva. Ce posibilitati avem sa reusim acest lucru, fiindca, dupa informatiile pe care le avem angajatul nu este dispus sa astepte judecarea apelului ci vrea punerea in aplicare cat mai repede. Asta deoarece stie ca noi ii vom plati salariile restante, iar, chiar daca pierde in apel nu va mai restitui banii, el neavand nimic pe numele lui, facand astfel intoarcerea executarii (din punct de vedere financiar) imposibila.
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2016
HRcons, utilizator
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 15:13, 16 Aprilie 2016
De la toate primariile din judet, sau chiar din tara ? Ca el poate avea proprietati in alte judete, sau chiar in strainatate...
Mi se pare putin cam complicat...
Intr-adevar, este complicat si de durata o astfel de situatie. Cred ca ar fi susfient daca obtineti macar de la primaria in raza caruia are domiciliul.

danpopescu2011 a scris:

Ptr.suspendarea executarii cel care o solicita trebuie sa dea in prealabil o cautiune,calculata la valoarea obiectului contestatiei conform art.719(2) NCPC,plata cautiunii nu creeaza ptr.instanta obligatia admiterii cererii de suspendare.


Dupa cum prevede acel articol am avea o cautiune de 4500 de lei. Acesti bani ni se inapoiaza ? Cand ?
Chiar daca ANAF si Primaria ne-ar elibera astfel de adeverinte, sigur s-ar depasi termenul celor 15 zile in care suntem obligati sa punem in executare hotararea , astfel am intra sub incidenta legii care prevede refuzul de punere in aplicare a unei hotarari executorii si definitive.
Nu intrati sub incidenta legii ,daca nu se depune cerere de punere in executare a hotararii din partea salariatului.

Alte discuții în legătură

Contestatia in anulare climescumarian climescumarian contestatia in anulare depusa in termenul de 15 zile la Curtea de apel ,anuleaza executarea unei hotarari care este investita cu formula executorie ? (vezi toată discuția)
Instanta competenta pt cererea de suspendare provizorie a executarii Krissia . Krissia . 1. Am un litigiu de munca, in care am castigat, dandu-se o sentinta pe fond in acest sens. Ulterior, am constatat ca desi exista in cuprinsul hotararii ... (vezi toată discuția)
Cerere de suspendare executare sentinta gabighe38 gabighe38 Angajatul a castigat in prima instanta contra firmei si s-a dispus anularea deciziei de incetare a contractului de munca. Firma a facut recurs. Angajatul a ... (vezi toată discuția)