Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... INFORMARE IN VEDEREA OBTINERII LICENTEI DE UTILIZARE A ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

INFORMARE IN VEDEREA OBTINERII LICENTEI DE UTILIZARE A MUZICII

Buna ziua !
Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca cererea de mai jos este legala si in temeiul carui act oficial ar trebui sa achitam taxa ceruta mai jos?
Multumesc,
In conformitate cu pct. 3, 4 si 5 din Decizia ORDA 399/2006, sunteti utilizator de muzica in scop ambiental sau lucrativ

si aveti obligatia sa obtineti, din partea UPFR, Licenta neexclusiva de utilizare a repertoriului muzical acreditat

achitand o remuneratie potrivit tabelului din Decizia mai sus mentionata, indiferent de durata efectiva a utilizarii si

indiferent de modalitatea realizarii comunicarii (instalatii de amplificare, aparatura de redare a inregistrarilor

sonore sau audiovizuale, receptoare radio sau televizoare, echipament informatic etc). Remuneraţia

reprezentând drepturile producătorilor de fonograme se plăteşte pentru fiecare activitate în parte: bar, club,

discoteca, restaurant, terasa, hotel, unitati comerciale/de prestari servicii etc.

Facem precizarea ca, incepand cu data de 01.02.2014, fapta de a comunica intr-un loc public inregistrarile sonore ale

unui producator fara licenta din partea titularilor de drepturi si fara plata remuneratiei aferente constituie contraventie

si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 30.000 lei, conform dispozitiilor art. 139² din Legea nr. 8/1996

privind dreptul de autor si drepturile conexe, modificata si completata de art. 54 pct. 1 din Legea nr. 187 din

24.10.2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal.

Intrucat comunicati public muzica in spatiul dedicat activităţii dvs. fara licenta neexclusiva si nu achitati remuneratia

echitabila pentru aceasta utilizare, va rugam sa ne contactati in termen de 5 (cinci) zile de la primirea prezentei

adrese pentru a intra in legalitate. In caz contrar, suntem in drept sa sesizam organele de politie, din cadrul

Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru constatarea raspunderii contraventionale a societatii

dumneavoastra si pentru aplicarea amenzii contraventionale prevazuta de lege.
~ Conținut șters la cerere ~