avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retinerea si virarea CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retinerea si virarea CASS

Buna ziua,

In anul 2012 am avut un contract de prestari servicii cu o societate.Eram si pensionar pentru limita de varsta.
Societatea respectiva a declarat, calculat, retinut si virat lunar impozitul, contributiile sociale obligatorii, mai putin CASS pe care l-a virat doar in luna iulie.(apoi a intrat in insolventa si faliment)
Eu am stat linistit pentru ca stiam ca toate darile se retin la sursa.
In anul 2015 ANAF mi-a emis mie decizia de impunere pentru sanatate pentru primele 6 luni.
Este normal?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: GigiTudose , utilizator 18:44, 19 Aprilie 2016
GigiTudose a scris:

Buna ziua,

In anul 2012 am avut un contract de prestari servicii cu o societate.Eram si pensionar pentru limita de varsta.
Societatea respectiva a declarat, calculat, retinut si virat lunar impozitul, contributiile sociale obligatorii, mai putin CASS pe care l-a virat doar in luna iulie.(apoi a intrat in insolventa si faliment)
Eu am stat linistit pentru ca stiam ca toate darile se retin la sursa.
In anul 2015 ANAF mi-a emis mie decizia de impunere pentru sanatate pentru primele 6 luni.
Este normal?

Multumesc

si inca o precizare
ANAF a incadrat corect venitul meu
"Venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe venit, din activitati de natura celor prevazute la art.52, alin 1, litera b-d si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art.13 lit e"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)
Contributie sanatate pana in 1 iulie 2012 lucianilin lucianilin In martie 2012,am vandut in calitate de producator agricol, catre o societate comerciala porumb boabe.S-a intocmit Borderou de achizitie ,si a fost retinut 2% ... (vezi toată discuția)
Cass 2012 ancailiescu ancailiescu [Buna ziua, In anul 2012 am obtinut venituri din urmatoarele surse: pensie limita de varsta contract ... (vezi toată discuția)