Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retinerea si virarea CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retinerea si virarea CASS

Buna ziua,

In anul 2012 am avut un contract de prestari servicii cu o societate.Eram si pensionar pentru limita de varsta.
Societatea respectiva a declarat, calculat, retinut si virat lunar impozitul, contributiile sociale obligatorii, mai putin CASS pe care l-a virat doar in luna iulie.(apoi a intrat in insolventa si faliment)
Eu am stat linistit pentru ca stiam ca toate darile se retin la sursa.
In anul 2015 ANAF mi-a emis mie decizia de impunere pentru sanatate pentru primele 6 luni.
Este normal?

Multumesc
GigiTudose a scris:

Buna ziua,

In anul 2012 am avut un contract de prestari servicii cu o societate.Eram si pensionar pentru limita de varsta.
Societatea respectiva a declarat, calculat, retinut si virat lunar impozitul, contributiile sociale obligatorii, mai putin CASS pe care l-a virat doar in luna iulie.(apoi a intrat in insolventa si faliment)
Eu am stat linistit pentru ca stiam ca toate darile se retin la sursa.
In anul 2015 ANAF mi-a emis mie decizia de impunere pentru sanatate pentru primele 6 luni.
Este normal?

Multumesc

si inca o precizare
ANAF a incadrat corect venitul meu
"Venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe venit, din activitati de natura celor prevazute la art.52, alin 1, litera b-d si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art.13 lit e"