Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna ziua,
O salariata se afla in preaviz si i se va inceta contractul de munca cu data de 05.05.2016. Incepand cu 01 Mai se majoreaza salariul minim la 1250 lei. Trebuie sa ii fac mai intai majorare de salariu cu 1 mai si apoi incetare sau ii pot inceta contractul cu salariul minim actual respectiv 1050 lei?
Multumesc.
Ii faceti majorarea de salariu cu data de 1 mai iar cu 5 mai ii va inceta contractul individual de munca (CIM).
@ mari_ionescu

Nu aveti cum sa-i incetati c.i.m. cu 1050 lei , in data de 05.05.2016.

Legea va obliga sa-i majorati salariul la 1250 lei, incepand cu 01.05.2016, astfel salariata poate sesiza ITM-UL.
Cornel Vasile, Consilier juridic