avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna ziua,
O salariata se afla in preaviz si i se va inceta contractul de munca cu data de 05.05.2016. Incepand cu 01 Mai se majoreaza salariul minim la 1250 lei. Trebuie sa ii fac mai intai majorare de salariu cu 1 mai si apoi incetare sau ii pot inceta contractul cu salariul minim actual respectiv 1050 lei?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:56, 21 Aprilie 2016
Ii faceti majorarea de salariu cu data de 1 mai iar cu 5 mai ii va inceta contractul individual de munca (CIM).
@ mari_ionescu

Nu aveti cum sa-i incetati c.i.m. cu 1050 lei , in data de 05.05.2016.

Legea va obliga sa-i majorati salariul la 1250 lei, incepand cu 01.05.2016, astfel salariata poate sesiza ITM-UL.
Ultima modificare: Joi, 21 Aprilie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare contract de munca Maddy-eu Maddy-eu Buna ziua, pe data de 04.05.2016 am incetat un contract de munca dar nu am apucat sa ii modific salariul in revisal prin act aditional de la 1050lei la 1250lei ... (vezi toată discuția)
Demisie ,concediu de odihna bazna bazna Buna ziua.Am lucrat intr-un magazin alimentar. Din diferite motive la data de 24 06 2016 mi-am dat demisia si am stat in preaviz pana in data de 1 07 ... (vezi toată discuția)
Salariu minim vasilizaitev vasilizaitev Buna ziua. Am avut o discutie cu mai multe persoane pe tema ``Salariu minim in Romania`` , va intreb si pe voi, X-ulescu muncitor necalificat are salariu ... (vezi toată discuția)