Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere /salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere /salariu

Buna ziua,
va rog, poate ma ajutati cu urmatoarea speta (datele au rol de exemplificare):
Salariatului Ion i s-a incetat CIM, in data de 07.01. S-a emis decizia, s-a operat Revisal. Incepand cu data de 07.01. i se intocmeste un alt CIM - alt numar, alt Revisal, alte conditii.
Cum se calculeaza deducerea, tinand cont ca nu este vorba de doua CIM active si nici cumul de functii, ci doar de acelasi salariat, cu acelasi CNP si acelasi angajator?
Multumesc mult!
Parerea mea este ca puteti acorda deducerea personala la veniturile realizate la CIM incetat, iar la noul CIM o acordati doar de luna viitoare.

Normele de aplicare a Codului fiscal:

SECȚIUNEA a 5-a

Termenul de plată a impozitului

16. (4) În cazul în care un angajat care obține venituri din salarii la funcția de bază se mută în cursul unei luni la un alt angajator, calculul impozitului se face pentru fiecare sursă de venit (loc de realizare a venitului).

Deducerea personală se acordă numai de primul angajator, în limita veniturilor realizate în luna respectivă, până la data lichidării.

Dacă reangajarea are loc în aceeași lună cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate în această lună de la angajatorul următor nu se va lua în calcul deducerea personală.