Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul de munca si pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul de munca si pauza de masa

Lucrez la un magazin de prezentare si am primit noul program de munca adica de la 8:30-17printr-o nota interna pe care va trebui sa o semnez.Pana acum lucram 9 ore si la presiunile noastre ne-au redus programul cu 30 min.Angajatorul spune ca cele 30 de minute sunt pauza de masa in caz de control.Nu am voie sa inchid magazinul pentru a-mi lua masa si nici pentru a merge sa cumpar mancare in caz ca nu am.Va rog sa imi spuneti ce orar ar trebui sa afisez pe usa si daca pe acel orar trebuie sa apara si ora in care am pauza de masa.In CIM sunt prevazute 8 ore de munca adica de la 7-15 care nu se respecta.
Puteti sesiza ITM-ul , in acest caz.

Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Programul care trebuie afisat este : 8.30 - 17.00
Dar pe orar ar trebui specificata si pauza de masa?
Rozina22, utilizator
In opinia mea, da.
Din pacate trebuie sa lucram 8.30 ore fara pauza de masa sau sa cautam alt loc de munca.Asta este dreptatea la noi...si suntem 10 oameni in situatia asta.
In aceasta situatie sesizati ITM-ul.