avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila plata dividende 2016
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila plata dividende 2016

Am si eu o intrebare : pot distribui dividendele aferente anului precedent in anul 2016 , sa platesc impozitul de 5% in acest an si sa ridic dividendele in anul urmator ? Daca da cum fac inregistrarile contabile ? In ce cont raman dividendele neridicate ?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:13, 22 Aprilie 2016
Înregistrarea dividendelor datorate asociatilor din profitul realizat în exerciţiile financiare precedente, în baza hotărârii adunării generale a asociatilor
117. Rezultatul reportat = 457. Dividende de plată
Înregistrarea dividendelor achitate asociatilor
457. Dividende de plată = 5311 Casa în lei sau 5121 Conturi curente la bănci
Înregistrarea impozitului pe dividende, reţinut asociatilor şi datorat bugetului de stat
457. Dividende de plată = 446. Alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate
Înregistrarea sumelor prescrise reprezentând dividendele datorate asociatilor, potrivit prevederilor legale (neridicate de asociati in maxim 3 ani si cu totarare a adunarii generale)
457. Dividende de plată = 758. Alte venituri din exploatare

Puteti sa dati in acest an hotarare de repatizare profit din perioadele anterioare la dividende iar daca pana la 31 decembrie 2016 nu faceti plata acestora catre asociati, atunci pana pe 25 ianuarie 2017 trebuie sa declarati si sa platiti obligatoriu impozitul pe venitul din dividende chiar daca plata dividendelor inca nu e facuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividente mihaelahory mihaelahory Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta? (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)
Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)