Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-copii minori

buna ziua!
sunt tatal a doi copii minori, unul de 3 ani si celalalt de 12 ani
acum 2 saptamani am primit citatie ,sotia deschizand proces de divort
iar peste o saptaman s-a a plecat de acasa mutandu se cu un alt barbat
. cum as putea obtine custodia ambilor copii?
Parasirea domiciliului conjugal poate constitui un motiv de divort , alaturi de infidelitate (presupun ca relatia dateaza de ceva vreme de a exista posibilitatea mutarii cu acel barbat).Insa nu toate situatiile prezinta aceleasi aspecte.E esential ce a determinat-o sa plece de acasa pe sotia dumneavoastra, impreuna cu ambii copii.

A exista vreo forma de agresiune , certuri constante , vreun comportament defectuos al dumneavoastra ?Atunci aceasta plecare poate fi una intemeiata.
Incredintarea minorilor se dispune de catre instanta de judecata eliminand , din start , raporturile dintre soti , si , avand in vedere posibilitatea indeplinirii corecte a atributiilor parentale , cu toate valentele acestora.(resurse afective , financiare , stabilitate )

Daca, cu -adevarat, doriti sa va implicati dumneavoastra in cresterea si educarea minorilor , trebuie sa va puneti in vedere aceasta motivatie .
Succes.
michaell 14 a scris:

buna ziua!
sunt tatal a doi copii minori, unul de 3 ani si celalalt de 12 ani
acum 2 saptamani am primit citatie ,sotia deschizand proces de divort
iar peste o saptaman s-a a plecat de acasa mutandu se cu un alt barbat
. cum as putea obtine custodia ambilor copii?

"Din obiceiurile rele s-au nascut legile bune"-"Ex malis moribus,bonae leges natae sunt"

Aveti posibilitatea sa formulati actiune reconventionala ,atat cu privire la divort si pe celelalte capete de cerere(incluzand si incredintarea minorilor),fie numai la capatul de cerere privind incredintarea minorilor.Va sfatuiesc sa alegeti prima varianta,existand mai multe posibilitati de admisibilitate a cererii dvs..
In situatia in care veti dovedi ca persoana dvs.este mai demna ,dar si mai potenta financiar pentru a asigura cresterea si educare minorilor,incluzand si intretinerea acestora,exista posibilitati certe ca acestia sa va fie incredintati.Dar aceasta depinde de probele cu interogatoriu,acte,martori si ancheta sociala care vor fi administrate in cauza,dar si de parerea minorei de 12 ani care va fi audiata de magistrati in Camera de Consiliu.
De asemeni puteti sa formulati o cerere de ordonanta presedintiala pentru incredintarea minorilor pana la solutionarea aceluiasi capat de cerere din actiunea de divort,unde veti administra cam aceleasi probe.
Cel mai bine ar fi sa apelati la un avocat pentrua va sustine in mod profesionist cauza.
in momentul de fata nu am fost consiliat
sunt zapacit
,nu stiu ce se intampla cu mine si de unde sa incep
sa fac sa fie bine ptr . copii

michaell 14, utilizator
michaell 14 a scris:

sotia nu a plecat cu ambii copii
copii au ramas in grija mea
ea a plecat cu acel barbat
luand si cateva bunuri din casa
pretinzand ca sunt cadouri primite de ziua ei
pe langa asta cere sa ii dau si bani
pe niste rate pe care le plateste pentru masina cumparata in timpul casatoriei

In aceasta situatie sansele dvs.sa va fie incredintati minorii sunt si mai mari.
Actionati,astfel cum ati fost consiliat pentru a putea "profita" in mod legal de aceste sanse.
Celelalte sunt probleme de partaj pe care este bine sa le rezolvati dupa terminarea procesului de divort,eventual chiar printr-o intelegere cu sotia,care sa constituie expresia vointei dvs.si care va face parte integranta din hotararea ce se va pronunta conform.art.271 c.pr.civ.
Succes !
Radu Gabrian, Mediator
Aveti sanse mari sa va fie incredintati dumneavoastra minori, dar consider ca este nevoie sa fiti ajutat de un specialist in domeniu, adica de un avocat.
Oricum, copilul de 12 ani va fi audiat in camera de consiliu si intrebat cu care dintre parinti doreste sa ramana.