Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Convenție divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Convenție divorț

În urma divorțului de soțul meu care este și proprietarul casei în care locuiesc cu copilul nostru minor am semnat o convenție la notar pentru custodia minorului s-a hotarat custodie comuna,cuu domiciliul la mama,iar mama cu domiciliul in casa lui.Nu s-a precizat nimic de genul că ar fi provizorie șederea sau altceva.Întrebarea este următoarea,dacă fostului soț i se năzare peste noapte să ne spună să plecăm din casă,convenția respectivă are vreo valoare?Menționez că și buletinul îl am cu același domiciliu.Mulțumesc!
Sigur ca are valoare. Este un act autentic si titlu executoriu. Numai cu acordul ambelor parti se poate modifica acea conventie si tot la notarul care a autentificat-o.
Scrie in conventie ca mama are domiciliul la acea adresa ? Inteleg ca mama are domiciliul in buletin la acea adresa.
Fostul sot trebuie sa ceara evacuarea fostei sotii in instanta, nu i se poate nazari peste noapte sa o dea afara.