Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea mostenirii

Buna ziua,
Tatal meu a murit acum o luna si eu sunt singurul mostenitor.
Masa succesorala este compusa din:
1. casa, curte si toate bunurile
2. 4 terenuri extravilane: 1 cu vie si 3 arabile
3. conturi bancare
Dupa funeralii am donat o biblioteca unei matuse.
Poate fi considerata aceasta donatie ca o acceptare tacita a mostenirii?
Eu intentionez sa vand totul.
Poate fi mostenirea vanduta in totalitate or diferite parti inainte de eliberarea certificatului de mostenitor?
Va multumesc anticipat!
Cateva precizari, pana va raspund colegii mei:
1. Ati dat un bun mobil (biblioteca) unei terte persoane. Simpla posesie a unui bun mobil valoreaza proprietatea.
Ca sa fiu mai clara, dau un exemplu: daca eu va dau telefonul meu mobil, din momentul in care acesta se afla in mana dvs. a avut loc si transferul proprietatii telefonului, de la mine la dvs.
Simpla cedare a posesiei si, implicit, a proprietatii bibliotecii nu echivaleaza cu acceptarea mostenirii.

2. Bunurile imobile, in schimb, au alt regim. Casa si terenurile nu pot fi instrainate decat prin act autentic.
Nu puteti sa vindeti nimic din bunurile enumerate de dvs. intrucat nu sunteti inca proprietarul acestora.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Da, donaţia făcută echivalează cu acceptarea tacită, dacă a fost făcută în termenul de opţiune succesorală. Donaţia presupune existenţa unui drept de dispoziţie, drept pe care vi l-aţi dobîndit (respectiv îl puteaţi dobîndi) doar în calitate de moştenitor.

Se poate vinde o succesiune încă nedezbătută, în integralitatea ei. Puteţi, de asemenea, să înstrăinaţi bunurile mobile. Dar, aşa cum spunea Gabriela Pintea, pentru a înstrăina bunurile imobile va trebui să obţineţi certificatul de moştenitor. Acesta nu este titlu de proprietate, dar face dovada dreptului de proprietate.
:offtopic:

Domnule Bordas, am ratacit "mostenirile". In biblioteca! :bow:

Gabriela Pintea