avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea mostenirii

Buna ziua,
Tatal meu a murit acum o luna si eu sunt singurul mostenitor.
Masa succesorala este compusa din:
1. casa, curte si toate bunurile
2. 4 terenuri extravilane: 1 cu vie si 3 arabile
3. conturi bancare
Dupa funeralii am donat o biblioteca unei matuse.
Poate fi considerata aceasta donatie ca o acceptare tacita a mostenirii?
Eu intentionez sa vand totul.
Poate fi mostenirea vanduta in totalitate or diferite parti inainte de eliberarea certificatului de mostenitor?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:01, 12 August 2009
Cateva precizari, pana va raspund colegii mei:
1. Ati dat un bun mobil (biblioteca) unei terte persoane. Simpla posesie a unui bun mobil valoreaza proprietatea.
Ca sa fiu mai clara, dau un exemplu: daca eu va dau telefonul meu mobil, din momentul in care acesta se afla in mana dvs. a avut loc si transferul proprietatii telefonului, de la mine la dvs.
Simpla cedare a posesiei si, implicit, a proprietatii bibliotecii nu echivaleaza cu acceptarea mostenirii.

2. Bunurile imobile, in schimb, au alt regim. Casa si terenurile nu pot fi instrainate decat prin act autentic.
Nu puteti sa vindeti nimic din bunurile enumerate de dvs. intrucat nu sunteti inca proprietarul acestora.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Da, donaţia făcută echivalează cu acceptarea tacită, dacă a fost făcută în termenul de opţiune succesorală. Donaţia presupune existenţa unui drept de dispoziţie, drept pe care vi l-aţi dobîndit (respectiv îl puteaţi dobîndi) doar în calitate de moştenitor.

Se poate vinde o succesiune încă nedezbătută, în integralitatea ei. Puteţi, de asemenea, să înstrăinaţi bunurile mobile. Dar, aşa cum spunea Gabriela Pintea, pentru a înstrăina bunurile imobile va trebui să obţineţi certificatul de moştenitor. Acesta nu este titlu de proprietate, dar face dovada dreptului de proprietate.
:offtopic:

Domnule Bordas, am ratacit "mostenirile". In biblioteca! :bow:

Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rol agricol (fiscal) la primarie dgmaster dgmaster Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu caracterul rolului din registrul agricol al primariei. Faptul ca bunurile imobile sunt inscrise in registrul ... (vezi toată discuția)
Cum pot ceda o mostenire? Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna seara, Luna viitoare va avea loc dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui meu decedat.Noi suntem mai multi frati.Intreabarea mea este urmatoarea: Ce ... (vezi toată discuția)
Mosteniri ella2010 ella2010 daca fratele meu in urmatoarele 6 luni,nu isi exprima dorinta de a participa la succesiune dupa mama noastra [tata a murit mai demult] mai are dreptul ... (vezi toată discuția)