avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz probe biologice, alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz probe biologice, alcool la volan

oprit in trafic de politia rutiera si suflat in etilotest 0.47 am refuzat probe bilogice inconstient de faptul ca de la 0.4 este obligatoriu citind codul rutir am inlemnit ce pasi trebuie sa urmez mentionez ca permisul nu mi sa ridicat nu sa eliberat dovada nu mi-a dat nici un proces verbal dar am semnat ca refuz probe biologice :O


[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Ultima modificare: Luni, 2 Mai 2016
Gabriela Pintea, Consilier juridic
A fost intocmit dosar penal. Veti fi chemat la audieri, doar ati semnat ca refuzati prelevarea probelor biologice.
Permisul se va suspenda pe perioada cercetarilor, veti primi o dovada fara drept de circulatie.
Recomandabil ar fi sa va angajati un avocat care sa fie prezent la audieri.

Art. 337

Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice

Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Veti fi trimis in judecata, sunt sanse reduse sa nu fiti condamnat.
Da, condamnarea este inevitabila și după părerea mea.
Nu aveți scuza ca nu cunoștea ți legea.
Era bine sa va fi conformat legii.
Exista risc și de condamnare cu executare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedura simplificata a recunoasterii invinuirii presupunerea recunoasterii faptelor retinute in rechizitoriu.

( faptele sunt recunoscute asa cum au fost ele retinute in rechizitoriu).

Judecata se va efectua in baza materialului probator administrat in etapa urmaririi penale a procesului penal.(probatoriilor nu vor fi contestate ).

Nu se va proceda la administrarea probatoriilor noi, cu exceptia inscrisurilor, depuse in vederea retinerii circumstantelor atenuante.


Pedeapsa prevazuta de lege este redusa cu 1 /3.


Vi se va lua o scurta declaratie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune pentru conducere sub influenta alcoolului. Soamz Soamz Buna ziua, Prietenul meu a fost prins in timp ce conducea sub influenta alcoolului. Pentru o concentratie de 0.46mg/in aer expirat, fara sa fie dus la ... (vezi toată discuția)
Buna seara , noaptea trecuta am fost prins la volan sub influenta ... Mlv07 Mlv07 Buna seara , Noaptea trecuta am fost prins la volan sub influenta bauturilor alcoolice ,la etilotest am avut 0,50. In drum spre spital ptr recoltare probe de ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - consecinte George432 George432 Buna ! Am fost prins cu 0,94 in fiola , la sange mult mai mult , dupa cum cred ca si stiti . Acuma ce as putea face ? Cat o sa primesc si cand o sa mi revad ... (vezi toată discuția)