Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se pot conexa ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se pot conexa ?

se pot conexa două acţiuni, din două dosare, unul în vechiul C.P.C., altul întemeiat pe normele noului C.P.C. ?

Vă mulţumesc !
Daca exista identitate de cauza, obiect si parti, se pot conexa.
Daca exista aceasta identitate, e litispendenta, nu conexitate.
Care sunt motivele de conexitate?
răspund la întrebarea pusă de AVLIL :

Am identitate de părţi : primul dosar - cu acţiunea întemeiată pe art. din vechiul CPC, este la un complet de insolvenţă, - cerere de anulare acte false, înscriere în fals, în care se dispută un imobil adus şi aflat - cu acte false, în capitalul social al unei SC, iar noua acţiune, întemeiată pe art. din noul CPC, este depusă la judecătoria de care ţine imobilul din discuţie, - cu capete de cerere în constatare.