Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata. cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata. cum se calculeaza?

buna ziua
socrum meu face pe 16 oct 2016 60 de ani. din 1973 aug lucreaza pana in prezent avnd 43 ani vechime cam 5 luni somaj in total cu tot cu concdiu fara plata.
are dreptul anul acesta sa intra in pensie anticipata. din care 1 an si 9 luni grupa 2 si timp de 4ani a vand doua joburi unul part time din 2012 augst pana in prezent
si cum se calculeaza? ultimile salarii pe cate luni. in prezent are brutul la un loc de munca 2300 resp cam 1650 net si de la celalal job 450 net

multumesc
Daca dovedeste ca are un stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) pensia va fi anticipata(fara penalizare).
Daca nu dovedeste acest lucru, pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 45%.
Veniturile pe ultimele luni ii aduc aproximativ 1,15 puncte pe luna.
Pentru restul nu am control.