avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata. cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata. cum se calculeaza?

buna ziua
socrum meu face pe 16 oct 2016 60 de ani. din 1973 aug lucreaza pana in prezent avnd 43 ani vechime cam 5 luni somaj in total cu tot cu concdiu fara plata.
are dreptul anul acesta sa intra in pensie anticipata. din care 1 an si 9 luni grupa 2 si timp de 4ani a vand doua joburi unul part time din 2012 augst pana in prezent
si cum se calculeaza? ultimile salarii pe cate luni. in prezent are brutul la un loc de munca 2300 resp cam 1650 net si de la celalal job 450 net

multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:07, 9 Mai 2016
Daca dovedeste ca are un stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) pensia va fi anticipata(fara penalizare).
Daca nu dovedeste acest lucru, pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 45%.
Veniturile pe ultimele luni ii aduc aproximativ 1,15 puncte pe luna.
Pentru restul nu am control.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata repacom repacom Buna ziua , Sunt nascut in anul 1954 si vreau sa ma pensionez anticipat. Perioada lucrata este : 16.08.1972 - 18.12.1974 si 01.04.1975 - pana in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)
Referitor pensie la 43 de ani de munca vlad george vlad george sint nascut pe12.081952,am fost angajat in munca in anul 1971 luna iulie si lucrez si in prezent. In acest an 2014 luna iulie,fac 43 de ani de munca din care ... (vezi toată discuția)