Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi salariale dupa incetare CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi salariale dupa incetare CIM

Va rog sa-mi spuneti si mie ce cote se retin din drepturile salariale brute restante, platite dupa incetarea CIM ?
Se retin:
- contributia individuală pentru asigurari sociale - 10,5%
- contributia individuală pentru asigurari sociale de sanatate - 5,5%
- contributia individuală pentru asigurari la somaj - 0,5%
- impozit pe venit - 16%
Pai banii pentru - contributia individuală pentru asigurari sociale - 10,5%- opriti din venitul ce mi se cuvine, cum vor mai putea fi evidentiati in contul meu la CNPP ?!
Mentionez ca este vorba de compensare in bani pentru 2 luni (42 zile) CO ne efectuat !
Prin D112.
Si uite cum pierde contribuabilul 2 luni vechime in campul muncii, desi "saracul" a platit contributia pentru aceasta perioada!

Sper sa nu ma fi parasit logica !!
Parerea mea este ca aici legea este nedreapta, ea trebuind sa prevada ca perioada de concediu de odihna compensata in bani la incetare CIM sa fie adaugata la stagiul de vechime pentru calcularea pensiei .

Astept o parere !!!
rosu gheorghe, utilizator