avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi salariale dupa incetare CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi salariale dupa incetare CIM

Va rog sa-mi spuneti si mie ce cote se retin din drepturile salariale brute restante, platite dupa incetarea CIM ?
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 08:35, 9 Mai 2016
Se retin:
- contributia individuală pentru asigurari sociale - 10,5%
- contributia individuală pentru asigurari sociale de sanatate - 5,5%
- contributia individuală pentru asigurari la somaj - 0,5%
- impozit pe venit - 16%
Pai banii pentru - contributia individuală pentru asigurari sociale - 10,5%- opriti din venitul ce mi se cuvine, cum vor mai putea fi evidentiati in contul meu la CNPP ?!
Mentionez ca este vorba de compensare in bani pentru 2 luni (42 zile) CO ne efectuat !
Prin D112.
Si uite cum pierde contribuabilul 2 luni vechime in campul muncii, desi "saracul" a platit contributia pentru aceasta perioada!

Sper sa nu ma fi parasit logica !!
Parerea mea este ca aici legea este nedreapta, ea trebuind sa prevada ca perioada de concediu de odihna compensata in bani la incetare CIM sa fie adaugata la stagiul de vechime pentru calcularea pensiei .

Astept o parere !!!
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2016
rosu gheorghe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de agent, asistent in brokeraj - taxe?? CSORIK ILONA CSORIK ILONA Sunt angajata cu CIM pe durata nedeterminata(8 ore/zi) si in timpul liber realizez ca persoana fizica neautorizata - venituri din activitati independente in ... (vezi toată discuția)
Ce contract mi recomandati pentru colaborarea cu o persoana fizica? alina69 alina69 Ce imi recomandati in afara de CIM pentru colaborarea unui cabinet medical individual cu o persoana , 2-3 ore zilnic, pentru programari si putin secretariat? ... (vezi toată discuția)
Conventii civile mihaelahory mihaelahory In cazul realizarii de venituri rezultate din activităţi profesionale desfăşurate în baza contractelor sau convenţiilor încheiate potrivit Codului ... (vezi toată discuția)