Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

In perioada 01.11.2015-29.02.2016 am beneficiat de indemnizatie de maternitate, iar incepand cu 01.03.2016 am revenit la serviciu si momentan beneficiez de stimulentul de insertie. As dori sa stiu in cazul in care vreau sa renunt la stimulent si sa intru in concediu pentru cresterea copilului pana la ce varsta a copilului pot opta pentru indemnizatie? Pana la 1 an sau 2 ani?
Mentionez ca, deoarece am intrat direct pe stimulent dupa concediul de maternitate, nu am selectat varsta copilului pana la care sa primesc indemnizatia de crestere.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc frumos.