Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inteprinderile individuale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inteprinderile individuale

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti si mie daca inteprinderile individuale sunt asimilate persoanelor juridice.
Multumesc.
Nu sunt asimilate persoanelor juridice. Exista si o sentinta in acest sens.
Multumesc.
In cazul acesta, daca am o constructie cumparata pe Inteprindere Individuala cu obiect de acivitate Lucrari agicole, cum achit impozitul pe cladiri ?
Multumesc !
Potrivit Codului fisscal, orice persoană care are în proprietate o clădire situată în România datorează anual impozit pentru acea clădire, exceptând cazul în care în prezentul titlu se prevede diferit.

Provbabil ca ,cei de la Adm.Fin va vor asimila cu o persoana juridica.