Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie mincinoasa sub juramant
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie mincinoasa sub juramant

In cazul in care un martor depune marturie mincinoasa sub juramant, cine se sesizeaza privind acest fapt?Caz concret: un martor declara ca nu a fost intrebat privind un anumit aspect, dar exista un document doveditor in care apare semnatura sa ca dovada ca i s-a cerut parerea. Aceasta atitudine poate fi considerata ca fiind marturie mincinoasa?
ContSters53977, utilizator
"Nu a fost intrebat" este o formulare vaga: nu a fost intrebat in ce context, cand, unde, de catre cine? Functie de formularea concreta a intrebarii si raspunsului reiese daca este sau nu marturie mincinoasa. Pe urma, un om nu este obligat sa-si aminteasca tot ce a facut sau spus vreodata. Deci: depinde.