Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare elev peste 18 ani, studii neterminate ( clasa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare elev peste 18 ani, studii neterminate ( clasa a XI-a)

Buna ziua,
Firma de transporturi doreste sa angajeze un elev pe perioada vacantei, pentru dispecer transport intern.
Ce documente trebuie sa prezinte angajatorului un elev in clasa a XI-a, 18 ani impliniti, pentru a fi angajat , intrucat nu are inca o diploma?
Multumesc,
Va prezenta :
- adeverinţa eliberata de instituţia de învaţamânt prin care se atesta ca persoana are statut de elev
- copie C.I
- certificat medical, care constata faptul ca este apt pentru prestarea acelei munci.

Potrivit art.1 din Legea 72/2007, angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare, prevăzut de Legea nr. 76/2002privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
Copia dupa ultimul act de studiu. In cazul in care nu a terminat 12 clase , adeverinta ca inca studiaza(sau o foaie matricola in cazul in care a renuntat)
Adeverinta medicala-apt de munca de la mediucl de familie,plus celelalte acte copie CI, certificat nastere.
Perioada CIM trebuie sa fie determinata, strict in perioada vacantei stipulata in adeverinta de la liceu?
Parca asa ati mentionat in mesajul initial ...

Firma de transporturi doreste sa angajeze un elev pe perioada vacantei, ...
Multumesc frumos pentru raspunsuri.