Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare elev/student stimulent angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare elev/student stimulent angajator

Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze angajatorul in privinta angajarii unui student, pe perioada determinata a vacantei, pt ca angajatorul sa beneficieze de un stimulent financiar lunar de 250 lei?
Multumesc.
Legea 72/2007 :
art.1
Angajatorul care încadrează în muncă elevi şi studenţi pe perioada vacanţelor beneficiază, pentru fiecare elev şi student, de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare, prevăzut de Legea nr. 76/2002privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.

art.3
Perioada maximă de acordare a stimulentului financiar prevăzut la art. 1 este de 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic.

Norme de aplicare a Legii 72/2007
art. 4
(1) În vederea acordarii stimulentului financiar lunar prevăzut la art. 1 din lege, angajatorii încheie cu agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeana, respectiv a municipiului Bucureşti, în termen de 30 de zile de la data angajarii elevilor şi studenţilor aflaţi în perioada vacanţelor, o convenţie al carei model este prevăzut în anexa nr. 1.
(2) În vederea încheierii convenţiei prevăzute la alin. (1) angajatorii depun la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeana, respectiv a municipiului Bucureşti, o cerere însoţita de urmatoarele documente:
a) tabel nominal cuprinzând elevii şi studenţii încadraţi în munca pe perioada vacanţelor, întocmit potrivit anexei la convenţia al carei model este prevăzut în anexa nr. 1;
b) adeverinţa eliberata de instituţia de învaţamânt prin care se atesta ca persoana are statut de elev sau, după caz, de student şi urmeaza cursurile într-o instituţie de învaţamânt de stat sau particular, înfiinţată potrivit legii, cuprinzând şi precizarea expresa a perioadei de vacanţa;
c) actul de identitate al elevului sau studentului, în copie;
d) copia contractului de muncă prevăzut la art. 2, încheiat cu respectarea condiţiilor de vârsta şi a regimului legal al muncii tinerilor, înregistrat, după caz, la inspectoratul teritorial de muncă, conform prevederilor legale;
e) declaraţie pe propria raspundere a angajatorului, din care să rezulte ca angajatorul nu se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 3 alin. (2).

Acte necesare pentru acordarea subventiei:
- Adresa ibnaintare, conform modelului anexat;
- Convenţie, conform modelului anexat;
- Tabel nominal cu elevii/studentii încadraţi în muncă, conform modelului anexat;
- Declaraţie pe propria răspundere ale angajatorului, din care sa rezulte ca angajatorul nu se regaseşte în una dintre situaţiile prevazute la art. 3 alin. (2).conform modelelor anexate;
- adeverinţa eliberata de instituţia de învaţamânt prin care se atesta ca persoana are statut de elev sau, dupa caz, de student şi urmeaza cursurile într-o instituţie de învaţamânt de stat sau particular, înfiinţata potrivit legii, cuprinzând şi precizarea expresa a perioadei de vacanţa;
- Actul de identitate al persoanei astfel încadrate în muncă, în copie şi original;
- Actul în baza căruia a fost încadrată în muncă acea persoană (contract de muncă sau act de numire , după caz), în copie şi original;
- Extras de cont bancar ;
- imputernicire , dupa caz;
- Date de contact angajator ( statut, act constitutiv si CUI sau echivalente) ;
- Dosar cu şină.
[ link extern ] /
Va multumesc pentru raspuns!