Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Sterilizarea cainilor si monte ilegale
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Sterilizarea cainilor si monte ilegale

Buna ziua!

Am niste intrebari legate de cainii cu stapan. Din cate stiu eu (va rog sa ma corectati daca gresesc), toti proprietarii de caini sunt obligati prin lege sa isi microcipeze cainele, iar daca acest caine nu are Pedigree este obligat sa-l si sterillizeze. Singurii caini care se pot reproduce sunt cei care au Pedigree si au primit titluri in expozitii chinologice, astfel obtinandu-se dreptul de monta. Iar spre vanzare pot fi dati doar caini cu Pedigree. Din nou, va rog sa ma corectati daca informatiile nu sunt corecte.

Cum se face, in conditiile de mai sus, ca peste tot in petshop-uri, pe olx si alte site-uri, sunt pusi in vanzare caini care nu au Pedigree? Cine ii poate trage la raspundere si de ce nu o face nimeni?

S-ar putea face ceva reclamatii la ofertele de caini proveniti din monte ilegale? Care sunt amenzile care s-ar putea da?

Mi se rupe sufletul cand vad cainii in vitrine sau catele care nasc de 1-2 ori pe an pentru profitul unor oameni care nu dau 2 bani pe ele... :(

1-Se pot reproduce si cainii care au pedigree,care nu au participat la expozitii choinologice dar detin trofee cinegetice,care particpa in competitii de vanatoare
2-Problema cu pedigrre-ul reprezinta in fapt un aspect pe care vanzatorul il avanseaza numai din interes pecuniar,fiind cunoscut ca pedigree-ul reprezinta de regula 50 % din pretul solicitat pentru un exemplar prezentat drept valoros din parinti campioni
3-Achizitia de caini este la latitudinea cumparatorului
Un cumparator responsabil ,un adevarat crescator de caini de rasa ,nu risca sa achizitioneze caini fara sa se informeze temeinic de proprietar,parinti,arbore genealogic
4-Reclama este sufletul comertului...
Cine se increde in achizitia de caini cu origine recunoscuta,cu parinti rasa pura de pe site-uri sau de la petshopuri risca foarte mult
Au existat cazuri in care a fost vanduti pui prezentati drept rasa doberman,care s-a dovedit ca erau metisi de tekel....