Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate sterilizare caine de rasa cu stapan Bucuresti
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

sterilizare caine de rasa cu stapan Bucuresti

Buna ziua,
am un pui de Beagle - este specificat in carnetul de sanatate : " rasa : Beagle "
Va rog sa imi spuneti daca sunt obligata prin lege sa il sterilizez .
multumesc si astept raspunsul dv.
In HOTĂRÂREA nr.1059/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân
scrie doar
_____________________
Articolul 13
Este obligatorie sterilizarea câinilor cu sau fără stăpân aparţinând rasei comune, metişii acestora, excepţie făcând exemplarele cu regim special prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţei de urgenţă.
Art. 39. - (1) Persoanele fizice sau juridice, asociaţiile şi fundaţiile pentru protecţia animalelor
care deţin câini de rasă comună sau metişi pe teritoriul ţării au obligaţia sa îi sterilizeze până
cel târziu la data de 1 ianuarie 2015.
_____________________

[ link extern ]
_____________________
Deci - teoretic - nu sunteti obligata
Daca este exemplar de rasa pura,parinti cunoscuti,eventual detinatori de trofee la expozitii canine ,nu este necesara sterilizare
Atentie ca din ianuarie se aplica sanctiuni pentru situatiile in care se depisteaza in spatii publice patrupede fara microcip si carnet nou de sanatate
Multumesc,

asa am inteles si eu din normele de aplicare , mai ales ca exista un paragraf , capitolul XII , art.39 :
"(3) Cainii fara stapan care nu apartin rasei comune nu vor fi sterilizati in situatia in care sunt revendicati sau adoptati. "

dar fara alte detalii.

Multumesc inca o data.