Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Poate fi amendata o persoana pentru viteza de un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Poate fi amendata o persoana pentru viteza de un echipaj de politie aflat in deplasare?

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca aparatul de depistare a vitezei de circulatie-radarul poate fi amplasat intr-o masina de politie aflata in trafic. Este legal? Radarul nu trebuie amplasat intr-o masina stationata?Ar putea constitui acesta un motiv de contestare a amenzii in instanta?
Viteza se poate stabili dacă se depășește masina de politie și fără radar.

Pentru radar doar staționat se poate dovedi legal.
Prin urmare persoana care a fost amendata ar avea sanse de anulare a procesului-verbal in instanta? Puteti sa imi spuneti unde este prevazut faptul ca radarul poate fi amplasat doar intr-o masina care stationeaza? Va rog mult...
Din păcate, radare mobile (sau fixe) sunt perfect legale atâta timp cât au certificate de omologare, au toate autorizaţiile şi verificările la zi.
Care sunt prevederile legale referitoare la amplasarea radarului?
??????