Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical - zile acordate, calcul, plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical - zile acordate, calcul, plata contributii?

Buna ziua !

Va rog frumos sa imi spuneti:
1. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FNUASS) ?
2. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FS) ?
3. - este corect ca medicul sa treaca in Certificatul
de Concediu medical si
zilele de sambata si duminica ? .... odata ce
acestea nu sunt zile lucratoare ...
si nu sunt platite de angajator ?
Odata ce se procedeaza asa,
daca fereasca Dumnezeu ai mai multe boli
intr-un an si ai mai multe Concedii medicale,
ajungi mai repede la cele 90 de zile - de expertiza medicala !
4. - Daca esti in Concediu medical
incepand din 12.04.2016,
pana la sfarsitul lunii,
cat se trece ca numar de ore,
la 1. ? Dar la 2. ?
In functie de numarul de ore trecut la 1. si 2.,
cum se calculeaza banii cuveniti salariatului ? - este un mod de calcul ?
5. - Cat salariatul este in Concediul medical,
i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Somaj si Sanatate ?
6. - se modifica si Deducerea ? ... in functie de ce anume ?
oanaportar, utilizator
1. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FNUASS) ?

ore incapacitate temporara de munca suportate din FNUASS

2. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FS) ?

ore incapacitate temporara de munca suportate din fondul de salarii

3. Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a salariatului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
.......

In cazul concediilor medicale initiale, angajatorul suporta din prima zi de CM pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca. Din aceste zile, doar cele lucratoare vor avea indemnizatie de CM platita.

[ link extern ]

Cat salariatul este in Concediul medical, i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Somaj si Sanatate ?

Contributii sociale pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, acordate in baza OUG nr. 158/2005 suportate de angajator
[ link extern ]

se modifica si Deducerea ? ... in functie de ce anume ?

Se modifica in functie de venitul brut lunar din salarii realizat la funcţia de bază.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adica, salariatului i se retin toate 3:
CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Sanatate ?

Daca se retin Primele 2, se mai retine si
contributia la Sanatate ?

Nu inseamna ca s-a retinut deja contributia la Sanatate ?

Nu inseamna acelasi lucru, cu Primele 2 ?

CASS - contributia de asigurari sociale de sanatate - nu se retine la angajat.
Lui fratele meu care lucreaza pe santier
i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Sanatate, Somaj si Impozit.

Va rog sa imi spuneti de ce
CASS - contributia de asigurari sociale de sanatate - nu se retine la angajat ?
Este vorba doar pe timpul Concediului medical sau
tot timpul ?

Pentru indemnizatia de concediu medical, partea suportata de angajator , nu se retine CASS pentru angajat
In schimb, angajatorul va achita contributia.