Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical - zile acordate, calcul, plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical - zile acordate, calcul, plata contributii?

Buna ziua !

Va rog frumos sa imi spuneti:
1. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FNUASS) ?
2. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FS) ?
3. - este corect ca medicul sa treaca in Certificatul
de Concediu medical si
zilele de sambata si duminica ? .... odata ce
acestea nu sunt zile lucratoare ...
si nu sunt platite de angajator ?
Odata ce se procedeaza asa,
daca fereasca Dumnezeu ai mai multe boli
intr-un an si ai mai multe Concedii medicale,
ajungi mai repede la cele 90 de zile - de expertiza medicala !
4. - Daca esti in Concediu medical
incepand din 12.04.2016,
pana la sfarsitul lunii,
cat se trece ca numar de ore,
la 1. ? Dar la 2. ?
In functie de numarul de ore trecut la 1. si 2.,
cum se calculeaza banii cuveniti salariatului ? - este un mod de calcul ?
5. - Cat salariatul este in Concediul medical,
i se retin: CAS (F.S.), CAS (FNUASS), contributia la Somaj si Sanatate ?
6. - se modifica si Deducerea ? ... in functie de ce anume ?
oanaportar, utilizator
Incepand cu 01.01.2018, CAS suportat de angajator nu are cum sa se mai calculeze.
Vă mulțumesc din tot sufletul ca veniți în sprijinul nostru și ca ne ajutați cu sfaturi !