Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariul functionarului public in 2016
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariul functionarului public in 2016

Daca se angajeaza o persoana astazi intr-o institutie publica, cum se calculeaza corect salariul, daca cel de incadrare+vechimea este sub minimul pe economie?Trebuie tinut cont si de maririle de anul trecut de 10 ?
art.4 alin.4 din OUG 57/2015 : În cazul funcţionarilor publici nou-încadraţi sau promovaţi, nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare este cel corespunzător treptei 3 de salarizare utilizate în anul 2010.
Da, trebuie tinut cont de toatre majorarile salariale care sunt in vigoare.