Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere suplimentara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere suplimentara

Deducerea suplimentara pentru copii aflati in intretinere se acorda pana cand acestia implinesc 18 ani sau 22-24 ani -in cazul in care acestia urmeaza o facultate si nu lucreaza.
Va multumesc!
Codul fiscal prevede ca sunt considerati intretinuti copii minori ai contribuabilului mpina la 18 ani, insa potrivit art. 56 alin. 3 copilul major aflat in continuarea studiilor si care nu realizeaza venituri, sau le realizeaza sub 25o lei lunar, inclusiv din bursa poate fi considerat persoana aflata in intretinere. acest act normativ nefacind nici o precizare cu privire la virsta ins aprin analogie nu pooate depasi 26 de ani