Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Litigiu firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Litigiu firma

Buna ziua,

Am luat un produs pe factura de persoana juridica pe care l-am returnat in termenul stabilit de vanzator.
La termeni si conditii, comerciantul spune in felul urmator:

Astfel, urmatorii termeni vor insemna:
Cumparator:
persoana fizica / persoana juridica sau alta entitate juridica ce emite o comanda;

In cazul in care Cumparatorul solicita retragerea din Contract in cadrul termenului legal de retragere din contract, trebuie sa returneze si eventualele cadouri care au insotit produsul respectiv. In cazul in care Comanda este achitata, Vanzatorul va rambursa suma in maxim 14 (paisprezece) zile de la data informarii Vanzatorului de catre Cumparator asupra deciziei sale de retragere din Contract.

Stiu ca in acest caz nu pot apela la ANPC in caz ca vanzatorul nu-si va onora promisiunea de returnare a banilor, dar daca este sa ajung in instanta, cat ar putea dura un asemenea proces si care sunt sansele de castig?
Am factura plus mesajele de la vanzator prin care confirma ca au primit produsul returnat precum si promisiunea ca vor reveni cu factura storno si returnarea banilor in contul furnizat.

Multumesc.
Și nu v-au dat banii?
Inca nu. Dar inca nu a trecut termenul de 14 zile in care s-au angajat sa mi-i returneze.
Vreau sa stiu la ce sa ma astept in caz ca nu mi-i vor inapoia.
Eu cred că nu vor fi probleme și că veți primi banii. Dacă nu, aveți o acțiune în pretenții.