Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere ----> completare dispozitiv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere ----> completare dispozitiv

1.Va rpg sa-mi spune-ti daca o astfel de cerere se poate trimite postal (confirmare de primire), unde pot gasi un model?

2.Daca se plateste vreo taxa?

Multumesc
Daca dispozitivul nu este complet, adica instanta de judecata nu s-a pronuntat asupra tuturor capetelor de cerere, aveti calea recursului ori apelului.
Poate n-am fost clar !
Sentinta este redactata si nu cuprinde recuperarea onorariului de avocat chiar daca la dosar este chitanta si s-a cerut de catre av (chiar se mentioneaza in hotarare : "av solicita cheltuieli de judecata")
Am inteles - poate gresit- ca este deajuns o cerere !
Multumesc
Colegul gabescu are dreptate ...
Aveti la dispozitie calea de atac corespunzatoare invocand drept motiv nepronuntarea asupra unui capat de cerere.
Sigura aici mai trebuie sa aveti si certitudinea ca au fost si cerute cheltuielile de judecata. -onorariul fiind doar una din cheltuieli-. SIgur ... daca spuneti ca avocatul dvs. a depus chitanta inseamna ca a solicitat si cheltuielile.
Ar mai fi de spus ... ca potrivit art.281 2 c.p.c daca prin hotarare instanta a omis sa se pronunte asupra unui capat de cerere principal ...... se poate cere completarea hotararii in acelasi termen in care se poate declara, dupa caz, apel sau recurs.....
Nu trebuie platita nici o taxa.
Cererea poate fi triomisa si prin posta se judeca in camera de consiliu de urgenta prin hotarare separata.
Ok, m-am lamurit si va multumesc frumos !
De apreciat raspunsul !

Cu multumiri
Delia
Cred ca vreti sa mergeti pe disp. art.281 si urm. C.proc.civ.
Desigur, puteti incerca dar aveti grija sa nu pierdeti termenul de apel/recurs -dupa caz si riscati ca instanta sa va dea acelasi raspuns/motivare pe care v-au dat-o anterior colegii, care au dreptate:)