Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate comuna, probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate comuna, probleme

Buna seara,

Am cateva nelamuriri si ma intrebam daca pot gasi ajutor pe acest forum.
Despre ce e vorba.
Stau intr-un apartament in casa si suntem patru proprietari.Deocamdata as vrea sa spun urmatoarele nelamuriri:
1.Unul dintre proprietari efectueaza diverse lucrari (tevi, cabluri electrice) in spatiile comune.
2.De asemenea ocupa curtea cu o masina fara a avea acordul celorlalti.
Precizez ca persoana in cauza lucreaza in avocatura, este foarte potenta material, pretinde ca a avut acordul meu verbal pentru unele mici modificari si ca, de asemenea, orice masura legala as lua nu face decat sa pierd bani prin instante.
Ceilalti doi proprietari sunt oameni in varsta si nu indraznesc sa zica nimic de frica sa nu-si piarda apartamentele in procese.

Intrebare: Ce as putea sa fac pentru a il face sa nu mai ocupe abuziv / efectueze lucrari in zonele comune si, daca e voba de un proces ce sanse as avea in fata unei asemenea persoane?
Multumesc si o seara buna.
Multumesc pentru raspunsuri.As dori sa se poata, dar unul este chirias la stat iar celalalt este un batran care nu deschide usa prea des si nu-l intereseaza.
Chiar nu stiu ce sa fac.E tensiune si in familia mea din cauza acestor probleme, cum e aceea ca copilul nu se poate juca pe-afara din cauza masinii....
cosbacau, utilizator
Nu vad cum sa rezolvati singur, e proprietate comuna, nu stiu ce tip de acces avea imobilul, daca a fost modificat etc. De ce nu poate sta copilul afara, masina doar e parcata, nu?
Curtea este foarte mica (approx 4 x 6 m).Nu mai este loc de nimic atunci cand parcheaza masina. Inteleg ca nu pot face nimic nici cu tevile e care le-a tras in dreptul geamurlor fara acordul celorlalti coproprietari.E destul de dezamagitor.
In concluzie, deoarece in instanta nu sunt sanse tot ce pot sa fac e sa fac o sesizare la primarie.Multumesc pentru raspuns.