Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... prelungire contract inchiriere in bloc social
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

prelungire contract inchiriere in bloc social

care este perioada minima de incheiere (prelungire) a unui contract de inchiriere a unei locuinte intr-un bloc social intre chirias si primaria care administreaza imobilul respectiv si in ce conditii?
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr.40 din 8 aprilie 1999
privind protecţia chiriaşilor şi stabilirea chiriei pentru spaţiile cu destinaţia de locuinţe
Art. 2. - Durata contractelor de închiriere încheiate după prelungirea sau reînnoirea contractelor de închiriere în baza Legii nr. 17/1994, pentru suprafeţele cu destinaţia de locuinţă redobândite de foştii proprietari sau de moştenitorii acestora anterior intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, se prelungeşte, la cererea chiriaşului, pentru o perioadă de cel mult 3 ani de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.