Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie / Anulare proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie / Anulare proces verbal de contraventie

Buna ziua,

In data de 19.05.2016 mi s-a retinut permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile ca urmare a neacordarii de prioritate la o trecere de pietoni.
Doresc sa stiu daca procesul verbal se poate anula pe motivul ca la rubrica "Stabilesc" nu apare bifata si casuta " f RETINEREA - permisului de conducere".

Multumesc anticipat

Octavian
Pentru neacordarea prioritatii pietonilor care traverseaza strada prin locuri permise permisul de conducere se retine si vi se suspenda dreptul de conducere. Faptul ca agentul de politie nu a bifat in procesul verbal de contraventie rubrica respectiva constituie o omisiune si nu poate constitui motiv de anulare a procesului verbal. In OUG 195/2002 este prevazuta aceasta sanctiune si trebuie respectata.
Puteti solicita anularea procesului verbal daca aveti dovezi temeinice ca fapta nu s-a savarsit.
ing. Ioan Ciobanu