Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna Externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna Externa

Buna ziua, va rog frumos sa imi raspundeti daca e posibil la urmatoarea intrebare: daca o unitate decide sa acorde 35Euro/zi diurna externa, iar in cazul in care masa e platita de partenerul extern – 50% din valoarea stabilita, poate stabili o alta valoare, mai mica, in cazul in care are si transportul intern asigurat si cazarea si masa (de exemplu 8Euro/zi)? Sau poate sa nu o mai ofere deloc? Ms
Va multumesc pentru raspuns! Aceasta e si practica unitatii, 50% din valoarea diurnei normale. Intrebarea era daca e si masa si transportul intern asigurat, e ok sa stabilesti un procent mai mic de 50% din valoarea de 35Euro/zo, de exemplu 8Euro/zi?
Legea nu se refera la transport , ci doar la masa.

Daca s-a decis respectarea dispozitiilor HG , atunci diurna nu poate scadea sub 50% din 35 de euro in aceste situatii.